Akai Ito: Dashuria në Fijen e Kuqe të Fatit

Akai Ito: Dashuria në Fijen e Kuqe të Fatit
Jerry Owen

akai ito që do të thotë fije e kuqe ose fije e kuqe e fatit është një simbol që lindi nga legjendat aziatike, me origjinë kineze.

Shiko gjithashtu: simbolet adinkra

Simbolizon dashurinë e vërtetë dhe bashkimin e dy njerëzve të cilët ishin të destinuar për njëri-tjetrin, të cilët janë shpirtra binjakë .

Legjenda e Fijes së Kuqe të Fatit (Akai Ito)

Legjenda për Fijen e Kuqe të Fatit, e cila e ka origjinën në Kinë, thotë se ata që janë të lidhur nga perënditë përmes ky kordon, janë të destinuar të jenë së bashku, pavarësisht nga koha, vendi apo rrethanat.

Fija e kuqe, e cila është diçka metaforike, një lidhje e padukshme, mund të ngatërrohet, mund të shtrihet, por nuk do të prishet kurrë . Është bashkimi i pathyeshëm mes dy njerëzve.

Një nga tregimet tregon se perëndia Yue Lao ose Xia Lao Yue, që do të thotë plak nën hënë, i cili është përgjegjës për martesat dhe sindikatat , bashkimin çiftet e paracaktuara me një fije të kuqe rreth kyçit të këmbës, gjen një djalë dhe i thotë se së shpejti do t'i duhej të përgatitej për fatin e tij, domethënë martesën.

I riu, i cili ishte ende mjaft i papjekur, thotë se nuk ka ndërmend të martohet dhe se nuk dëshiron më të marrë pjesë në atë bisedë. Megjithatë, plaku i urtë i tregon për herë të parë kordonin e kuq që e lidh me një vajzë.

I frikësuar, i riu përfundon duke marrë një gur dhe duke e hedhur atë në fytyrën e gruas.vajzë, duke ikur shpejt nga ai skenar. Fija e kuqe më pas bëhet e padukshme, përveçse është ngatërruar.

Pas disa vitesh, i riu që tashmë ishte bërë burrë, edhe pse nuk e mbante shumë mirë atë kujtim të fëmijërisë, nuk mund të ndalonte së menduari se sa shumë donte të gjente ndeshjen e tij ideale.

Duke ecur nëpër fshatin e tij, nën dritën e hënës, ai pa siluetën e një gruaje me të cilën shpejt ra në dashuri dhe donte të martohej. Pas dasmës, ai vuri re se gruaja e tij kishte një plagë në fytyrë dhe pyeti se si kishte ndodhur.

Gruaja i tha se kur ishte vajzë, vite më parë, një i ri do ta kishte goditur me një gur. Shumë shpejt u bë e qartë se ai ishte martuar me vajzën e paracaktuar për të nga perënditë.

Fije e Kuqe Japoneze

Legjendat dhe tregimet rreth akai ito janë shumë të ndryshme dhe të përhapura kryesisht në Kinë dhe Japoni. Shpesh është edhe e vështirë të dihet origjina e saktë e tyre.

Shiko gjithashtu: Sankofa: kuptimi i këtij simboli afrikan

Në Japoni, filli i kuq ka të njëjtën simbolikë, ajo që ndryshon është se në vend që çiftet të bashkohen në kyçin e këmbës, filli i kuq i fatit lidhet me gishtin e vogël.

Disa filma japonezë dhe anime madje i referohen akai itos dhe historisë së tij. Ato kryesore janë drama e vitit 2008 "Akai Ito" dhe anime "Kimi no na wa" (2016), nga regjisori Makoto Shinkai.

Byzylyk me fije të kuqe përÇifti

Ndërsa historia aziatike u bë virale në mbarë botën, disa çifte filluan të përdorin byzylykun që i referohet fillit të kuq të fatit. Simbolizon dashurinë e vërtetë dhe bashkimin . Një ide e mrekullueshme dhe kuptimplote për çiftet, nuk mendoni?

Shiko simbolet e tjera që lidhen me dashurinë:

  • Dita e Shën Valentinit
  • Simbolet e dashurisë
  • Tatuazhet për çifte<13Jerry Owen
Jerry Owen
Jerry Owen është një autor dhe ekspert i njohur i simbolizmit me vite përvojë në kërkimin dhe interpretimin e simboleve nga kultura dhe tradita të ndryshme. Me një interes të madh për të deshifruar kuptimet e fshehura të simboleve, Jerry ka shkruar disa libra dhe artikuj mbi këtë temë, duke shërbyer si një burim kryesor për këdo që kërkon të kuptojë rëndësinë e simboleve të ndryshme në histori, fe, mitologji dhe kulturën popullore. .Njohuritë e gjera të Jerry-t për simbolet i kanë dhënë atij vlerësime dhe njohje të shumta, duke përfshirë ftesa për të folur në konferenca dhe ngjarje në mbarë botën. Ai është gjithashtu një mysafir i shpeshtë në podkaste të ndryshme dhe emisione radiofonike ku ndan ekspertizën e tij mbi simbolizmin.Jerry është i apasionuar pas edukimit të njerëzve për rëndësinë dhe rëndësinë e simboleve në jetën tonë të përditshme. Si autor i fjalorit Symbol - Symbol Domething - Simbols - Simbols blog, Jerry vazhdon të ndajë njohuritë dhe njohuritë e tij me lexuesit dhe entuziastët që kërkojnë të thellojnë kuptimin e simboleve dhe kuptimeve të tyre.