Kuptimi i vjollcës: simbolika dhe kuriozitete

Kuptimi i vjollcës: simbolika dhe kuriozitete
Jerry Owen

vjollca simbolizon mbretërinë , fisnikërinë dhe lidhet me luksin dhe pasurinë . Ngjyra vjollce frymëzon origjinalitet, kreativitet dhe ndihmon në rritjen shpirtërore. Vjollca, e quajtur gjithashtu vjollcë ose vjollcë, është në një spektër ngjyrash midis blusë dhe të kuqes, siç është ngjyra vjollcë .

Njerëzit me shumë kreativitet priren të Tërhiqeni nga ngjyra vjollcë, si artistë, muzikantë, poetë dhe shkrimtarë. Vjollca është një ngjyrë komode pasi përfshin energjinë dhe pasionin e së kuqes dhe qetësinë dhe sofistikimin e blusë.

Simbolologjitë e vjollcës

Për shekuj me radhë, ngjyra vjollcë u shoqërua me madhështitë dhe mbretëri , qoftë nga stolitë dhe veshjet apo dekorimet e pallateve. Sot është e zakonshme të shohësh përfaqësimin e mbretërve dhe mbretëreshave të antikitetit duke përdorur këtë ngjyrë të fuqishme.

E lidhur me pasurinë dhe çmueshmërinë , vjollca lidhet gjithashtu me kreativitetin dhe inderimin , që përfaqëson harmoninë dhe ekuilibrin mes forcave kundërshtare.

Kjo ngjyrë mund të shoqërohet edhe me trimërinë dhe guxim . Në Shtetet e Bashkuara, " Zemra e purpurt ", një medalje e purpurt, është një dekoratë ushtarake për anëtarët e Forcave të Armatosura që janë plagosur ose vrarë në betejë.

Shiko gjithashtu: Simboli i Ferrarit

Vjollca është gjithashtu një ngjyrë e lidhur me fantazi dhe magji . Në filmin klasik të Disneynga Fantasia e viteve 1940, ku Mickey Mouse është nxënës i një magjistari, ngjyra vjollcë u përdor në lidhje me blunë e errët për të simbolizuar misterin .

Shades of Purple

Janë 41 nuanca të Purple të regjistruara zyrtarisht. Ato janë rezultat i përzierjes së ngjyrave të kuqe dhe blu.

Shiko gjithashtu: Uragani

Ndër më kryesoret që gjenden në këtë spektër janë vjollca , jargavani , vjollca psikodelike , vjollcë , indigo dhe purpurta .

Kuptimi ezoterik i vjollcës

Njerëzit që punojnë me misticizmin e ngjyrave e lidhin ngjyrën vjollce me rritjen e aftësive psikike dhe stimulimin e imagjinatës dhe kreativitetit . Këto aftësi mund të zhvillohen duke djegur qirinj të purpurt dhe duke përdorur gurë gjysmë të çmuar si ametisti .

Përfaqësimi i çakrës së kurorës

Këta studiues raportojnë se një atmosferë vjollce nuk është e zakonshme dhe njerëzit që e kanë atë janë të lidhur me pyetje që lidhen me krijimtarinë , iluminizmin dhe idetë. Kjo ngjyrë është e lidhur edhe me detoksifikimin dhe shërimin e shpirtit.

Studiuar nga kultura hindu dhe linja të tjera fetare dhe shpirtërore, çakrat janë qendra energjetike që ekzistojnë te njerëzit. E shtata prej tyre është chakra e kurorës e përfaqësuar nga spektri i ngjyrave vjollcë dhe vjollcë . Ai është përgjegjës për mirëmbajtjenekuilibri i jetës, mençurisë dhe shëndetit. E vendosur në qendër të kokës sonë, është përmes kësaj chakra që ne mund të arrijmë rrafshin shpirtëror.

Princi dhe vjollca në kulturën popullore

Këngëtari legjendar Princi është i lidhur ngushtë me ngjyrën vjollce , në veçanti, për albumin, këngën dhe filmin e tij të quajtur " Purple Rain " i përkthyer në portugalisht si shi i purpurt.

Kitara e veçantë e muzikantit ishte në ngjyrë vjollcë dhe shfaqjet e tij gjithmonë kishin elemente të lehta dhe efekte speciale në këtë ngjyrë.

Gjatë viteve, shumë fansa janë përpjekur të kuptojnë kuptimin dhe obsesionin e Prince për ngjyrën vjollcë dhe atë që përfaqësonte kënga " Purple Rain ". Këngëtarja dikur tha se: “ Kur ka gjak në qiell - e kuqe dhe blu = vjollcë ... shiu i purpurt i përket fundit të botës dhe të jesh me atë që do dhe të lejosh besimin / zotin të të udhëheqë përmes shiut të purpurt

Pëlqen kjo përmbajtje? Lexo edhe:
    Jerry Owen
    Jerry Owen
    Jerry Owen është një autor dhe ekspert i njohur i simbolizmit me vite përvojë në kërkimin dhe interpretimin e simboleve nga kultura dhe tradita të ndryshme. Me një interes të madh për të deshifruar kuptimet e fshehura të simboleve, Jerry ka shkruar disa libra dhe artikuj mbi këtë temë, duke shërbyer si një burim kryesor për këdo që kërkon të kuptojë rëndësinë e simboleve të ndryshme në histori, fe, mitologji dhe kulturën popullore. .Njohuritë e gjera të Jerry-t për simbolet i kanë dhënë atij vlerësime dhe njohje të shumta, duke përfshirë ftesa për të folur në konferenca dhe ngjarje në mbarë botën. Ai është gjithashtu një mysafir i shpeshtë në podkaste të ndryshme dhe emisione radiofonike ku ndan ekspertizën e tij mbi simbolizmin.Jerry është i apasionuar pas edukimit të njerëzve për rëndësinë dhe rëndësinë e simboleve në jetën tonë të përditshme. Si autor i fjalorit Symbol - Symbol Domething - Simbols - Simbols blog, Jerry vazhdon të ndajë njohuritë dhe njohuritë e tij me lexuesit dhe entuziastët që kërkojnë të thellojnë kuptimin e simboleve dhe kuptimeve të tyre.