Jerry Owen

Trëndafili simbolizon përsosmërinë, dashurinë, zemrën, pasionin, shpirtin, romantizmin, pastërtinë, bukurinë, sensualitetin, rilindjen; dhe, sipas ngjyrës së saj, mund të simbolizojë hënën (e bardhë), diellin (e verdhë) ose zjarrin (e kuqe). Universalisht, kjo lule komplekse dhe aromatike përfaqëson simbolin e dashurisë dhe bashkimit, i famshëm për bukurinë dhe parfumin e saj. Megjithatë, lulëzimi i sythit të trëndafilit simbolizon sekretin dhe misterin e jetës.

Kuptimi i ngjyrave të trëndafilave

Trëndafili i kuq

Në përgjithësi, në Perëndim, trëndafili i kuq simbolizon dashurinë, përsosmërinë, pasionin dhe dëshirën. Në krishterim, ajo simbolizon ringjalljen, si dhe gjakun e Jezusit dhe martirëve të tij. Në të njëjtën mënyrë, në Islam, trëndafili i kuq simbolizon gjakun e profetit dhe fëmijëve të tij.

Trëndafili i verdhë

Tradicionalisht, trëndafili i verdhë ishte i lidhur me xhelozinë, me dashurinë që vdes; dhe, nga ana tjetër, simbol i miqësisë dhe gëzimit. Në katolicizëm, trëndafili i verdhë, i lidhur me diellin, është një emblemë papale.

Shiko gjithashtu: Simbolet kineze

Trëndafili i bardhë

Trëndafili i bardhë simbolizon pastërtinë, pafajësinë, përulësinë, sekreti. Shpesh i referohet Virgjëreshës Mari dhe lidhet gjithashtu me ujin dhe hënën.

Trëndafili blu

Simbol i së pamundurës, trëndafili blu përfaqëson dashuri e vërtetë, duke u ndjerë më e vështirë për t'u arritur.

Shiko gjithashtu: Yll qe shkelqen

Ngjyra të tjera trëndafilash

  • TrëndafilaShampanjë: admirim, simpati, besnikëri mes çiftit
  • Trëndafila rozë: dashuri, dashuri
  • Trëndafila rozë të errët: mirënjohje
  • Trëndafila rozë të lehta: admirim dhe simpati
  • 12>Trëndafilat e çajit: respekt dhe admirim
  • Trëndafila portokalli: verbim dhe hijeshi
  • Trëndafila koral: dëshirë dhe entuziazëm
  • Trëndafila jargavan: dashuri me shikim të parë
  • Trëndafili vjollcë: dashuria e nënës

Trëndafili në mitologji

Në mitologjinë greko-romake, trëndafili lidhej me Afërditën ose Venusin, perëndeshë e dashurisë dhe bukurisë, pra, një e shenjtë lulja e elementit të zjarrit, që simbolizonte pjellorinë, bukurinë apo edhe virgjërinë.

Sipas legjendës, për grekët, trëndafili ishte një lule e bardhë që u bë e kuqe në momentin që Adonisi u plagos për vdekje dhe Afërdita, e dashura e tij. , ka kthyer ngjyrën e trëndafilave duke u shpuar mbi një gjemb. Prandaj, përveç që simbolizon dashurinë dhe romantizmin, trëndafili simbolizon rigjenerimin.
Jerry Owen
Jerry Owen
Jerry Owen është një autor dhe ekspert i njohur i simbolizmit me vite përvojë në kërkimin dhe interpretimin e simboleve nga kultura dhe tradita të ndryshme. Me një interes të madh për të deshifruar kuptimet e fshehura të simboleve, Jerry ka shkruar disa libra dhe artikuj mbi këtë temë, duke shërbyer si një burim kryesor për këdo që kërkon të kuptojë rëndësinë e simboleve të ndryshme në histori, fe, mitologji dhe kulturën popullore. .Njohuritë e gjera të Jerry-t për simbolet i kanë dhënë atij vlerësime dhe njohje të shumta, duke përfshirë ftesa për të folur në konferenca dhe ngjarje në mbarë botën. Ai është gjithashtu një mysafir i shpeshtë në podkaste të ndryshme dhe emisione radiofonike ku ndan ekspertizën e tij mbi simbolizmin.Jerry është i apasionuar pas edukimit të njerëzve për rëndësinë dhe rëndësinë e simboleve në jetën tonë të përditshme. Si autor i fjalorit Symbol - Symbol Domething - Simbols - Simbols blog, Jerry vazhdon të ndajë njohuritë dhe njohuritë e tij me lexuesit dhe entuziastët që kërkojnë të thellojnë kuptimin e simboleve dhe kuptimeve të tyre.