simboli i akrepit

simboli i akrepit
Jerry Owen

Simboli i Akrepit, shenjës së 8-të astrologjike të zodiakut, përfaqësohet nga shkronja hebraike mem në lidhje me bishtin e akrepit .

Bishti i akrepit i ngjan edhe një shigjete, e cila sugjeron aftësinë e njerëzve të kësaj shenje për të depërtuar në pavetëdijen e njeriut, përveçse përfaqëson seksualitetin e tyre.

Shiko gjithashtu: Simbolet e Epokës së Re

Është shenjë e rezistencës. domain personal. Ai është i lidhur me riprodhimin dhe energjinë intensive seksuale.

Akrepi është i lidhur me aspekte kriminale si korrupsioni, obsesioni dhe terrorizmi.

Ai drejtohet nga planeti xhuxh Plutoni. Plutoni është i lidhur me shkatërrimin, por është gjithashtu një referencë e transformimit dhe rinovimit.

Në mitologjinë romake, Plutoni është perëndia e botës së krimit, vdekjes dhe pasurisë. Grekët e quajtën Hades.

Legjenda të ndryshme tregojnë historinë e plejadës së Orionit, nga e cila lind simboli i shenjës së akrepit.

Në njërën prej tyre, thuhet se perëndesha Diana do të kishte rënë në dashuri me Orionin.

Sipas legjendës, mbreti i deteve Neptuni i dha Orionit aftësinë për të ecur mbi ujë. Duke u ndjerë jashtëzakonisht i fuqishëm, ai dëshironte gjithnjë e më shumë.

Ai dëshironte Dianën, perëndeshën e gjuetisë dhe dëlirësisë, dhe donte ta kishte me forcë, por perëndesha arriti t'i shpëtonte. Në shenjë hakmarrjeje, Diana urdhëroi një akrep gjigant të vriste Orionin.

Shiko gjithashtu: Simboli i Peshqve

Akrepi kafshoi thembrën e saj dhe e vrau atë. Si formë mirënjohjeje, perëndeshëe ktheu akrepin në një plejadë, e cila njihet si yjësia e Orionit.

Sipas horoskopit, Akrepat (ata që lindin midis 24 tetorit dhe 22 nëntorit ) janë njerëz të pasionuar, misterioze, kontrolluese dhe besnike.

Njihni të gjitha simbolet e shenjave.
Jerry Owen
Jerry Owen
Jerry Owen është një autor dhe ekspert i njohur i simbolizmit me vite përvojë në kërkimin dhe interpretimin e simboleve nga kultura dhe tradita të ndryshme. Me një interes të madh për të deshifruar kuptimet e fshehura të simboleve, Jerry ka shkruar disa libra dhe artikuj mbi këtë temë, duke shërbyer si një burim kryesor për këdo që kërkon të kuptojë rëndësinë e simboleve të ndryshme në histori, fe, mitologji dhe kulturën popullore. .Njohuritë e gjera të Jerry-t për simbolet i kanë dhënë atij vlerësime dhe njohje të shumta, duke përfshirë ftesa për të folur në konferenca dhe ngjarje në mbarë botën. Ai është gjithashtu një mysafir i shpeshtë në podkaste të ndryshme dhe emisione radiofonike ku ndan ekspertizën e tij mbi simbolizmin.Jerry është i apasionuar pas edukimit të njerëzve për rëndësinë dhe rëndësinë e simboleve në jetën tonë të përditshme. Si autor i fjalorit Symbol - Symbol Domething - Simbols - Simbols blog, Jerry vazhdon të ndajë njohuritë dhe njohuritë e tij me lexuesit dhe entuziastët që kërkojnë të thellojnë kuptimin e simboleve dhe kuptimeve të tyre.