Tatuazh në dorë: simbolet dhe kuptimet

Tatuazh në dorë: simbolet dhe kuptimet
Jerry Owen

Bërja e një tatuazhi në dorë mund të mos jetë vendi i parë që njerëzit zgjedhin, kryesisht sepse përmban shumë kocka dhe sepse është një vend më i përshtatshëm për dhimbje, por po fiton popullaritet, veçanërisht sepse është një zonë tjetër.

Tatuazhet më delikate dhe të vogla si dhe ato më të përpunuara dhe të mëdha janë kthyer në trend.

Me këtë në mendje, ne vendosëm të bashkojmë një listë opsionesh dhe idesh të ndryshme për simbolet për të bërë një tatuazh në dorë, të gjitha me kuptimet e tyre. Shikoni!

Tatuazhe në duart e meshkujve

1. Trëndafila të kuq

Trëndafilat janë një nga opsionet kryesore për tatuazhet e duarve, qofshin me ngjyra apo bardh e zi.

Zgjedhja për trëndafilat e kuq është pothuajse gjithmonë e para, pasi ato simbolizojnë pasion , bukurinë dhe veçanërisht dashurinë .

Është shumë e zakonshme që burrat të bëjnë tatuazhe, të mëdha dhe të vogla.

2. Kryqi dhe rruzarja

Zgjedhja për të bërë tatuazh këto dy simbole është bërë kryesisht për të demonstruar besimin dhe përkushtimin që ai person ka për fenë e tij, zakonisht të krishterë.

Kryqi latin simbolizon ndriçimin dhe rimishërimin e Jezu Krishtit , ndërsa rruzarja, e veshur zakonisht në kyçin e dorës, përfaqëson të shenjtën dhe hyjnore , e përdorur për lutje.

3. Luani

Praktikisht në të gjithallojet dhe stilet e tatuazheve që kjo kafshë është e pranishme, është e dashura si në dizajne më të mëdha ashtu edhe në ato më të vogla.

Përdorur gjerësisht në tatuazhet e meshkujve, ai simbolizon fuqinë , mbrojtësinë , autoritetin , sigurinë dhe mbrojtje . Mund të duket shumë bukur si me ngjyra ashtu edhe bardh e zi.

4. Format gjeometrike

Nëse jeni një adhurues i madh i matematikës dhe formave gjeometrike ose i pëlqeni këto figura 3D, atëherë ky është një opsion i shkëlqyeshëm për tatuazhe për ty.

Duke lidhur pikat dhe vijat, vizatimi ka të bëjë me zonën matematikore të quajtur gjeometri, të formave të sheshta dhe jo të sheshta.

Mund të zgjidhni të guxoni dhe ta bëni në pëllëmbën e dorës, që duket shumë ndryshe, ose të zgjidhni një vend tjetër në trup, si krahu, viçi, ndër të tjera.

Nëse doni të dini simbolikën e secilës formë gjeometrike, shikoni: Sheshi, Trekëndëshi, Rrethi.

5. Syri i stilizuar që sheh gjithçka

Syri që sheh gjithçka ose syri i providencës është një simbol i shkëlqyeshëm për t'u bërë tatuazh në më shumë vende të jashtme të trupit, siç është dora. Edhe tatuazhi i vetëm një sy është gjithashtu një opsion i shkëlqyeshëm.

Kjo figurë, e përbërë nga një sy brenda një trekëndëshi, simbolizon njohuri shpirtërore dhe gjithëdije . Ka të bëjë me doktrinat Iluminati dhe Masone.

6. perëndia egjiptian Anubis

Nëse jeni një adhurues i madh i mitologjisë dhe kulturës egjiptiane, mund të zgjidhni të bëni tatuazh një perëndi ose simbol të tij, çfarë mendoni?

Anubis është bërë tatuazh në shembullin e tatuazhit, i cili ka trupin e një burri dhe kokën e një qeni ose çakalli. Ai është përgjegjës për kujdesin për shpirtrat e botës së krimit , ai i mbron, i ruan dhe i udhëzon te perëndia Osiris.

Mund të vizatohet bardh e zi ose me ngjyra, madje duket mirë edhe në pjesë të tjera të trupit, si shpina, krahu, këmbët, etj.

7. Shqiponja

Një kafshë tjetër shumë e njohur në tatuazhe është shqiponja, e vizatuar shpesh në aspekte madhështore, veçanërisht kur është në gjoks, duket mirë edhe në dizajne më të vogla, si në dorë.

Është një simbol madhështor i fuqisë , autoritetit , bukurisë , fuqisë dhe fitores . Zakonisht është i pranishëm në tatuazhet e meshkujve.

8. Spiranca

Gjithashtu shumë e pranishme në tatuazhe të llojeve të ndryshme, spiranca është një simbol i mbështetjes . Mund të vizatohet më i vogël ose më i madh, me ngjyra ose bardh e zi.

Sibolizon qëndrueshmërinë , forcën , shpresën , besim dhe besnikëri . Duket mirë në pjesë të ndryshme të trupit, veçanërisht në krahë, duar ose gishta.

9. Fjala "Besimi"

Kjo fjalë e fuqishme është bërë shumë e famshme në tatuazhe sepse mbart një simbolikë të besim dhe gjithashtu për shkak se është bërë tatuazh nga disa të famshëm, si Thammy Miranda dhe Fiuk.

Duke qenë i lidhur me një besim ose përkushtim ndaj diçkaje ose dikujt, është e rëndësishme për shumë njerëz, kryesisht sepse është e lidhur me hyjnoren dhe te mbinatyrores .

Tatuazh fisnor në dorë

Tatuazhet fisnore kanë origjinë shumë të lashtë, përveç kuptimeve të ndryshme. Ato përdoreshin nga fise të ndryshme jo vetëm për të zbukuruar trupin, por në ceremoni dhe rituale.

Më modernet janë frymëzuar nga kulturat, si Zelanda e Re (Maori), Hawaii, Aztekët, Polinezia, India, ndër të tjera.

Vendet kryesore në trup që zgjidhen për t'u vizatuar janë dora, krahu, gjoksi, shpatulla, ndër të tjera.

Shumica e vizatimeve janë bardh e zi dhe kanë të bëjnë me historinë e secilit , me lirinë , me pushtimin , me familjen , me aftësitë , ndër kuptime të tjera.

Duke përmendur shembullin e këngëtares Rihanna e cila në një Udhëtimi në Zelandën e Re bëri një tatuazh fisnor Maori, me një nga artistët kryesorë të tatuazheve të këtij zhanri, Inia Taylor. Pas një kohe ai shtoi dizajne këna mbi këtë tatuazh, të frymëzuar nga kultura indiane.

Shpresojmë se po ju pëlqen përmbajtja, përfitoni nga rasti për të parë Tatuazhet Maori: Simbolet më të Bukurapërdorur.

Tatuazh në dorën e femrës

Tatuazhe delikate

10. Lule rozë

Shiko gjithashtu: Këmbë

Është e pamundur të jesh më delikate se lulet, nuk mendon? Edhe më rozë! Është një dizajn i mrekullueshëm për këdo që kërkon diçka më diskrete për të bërë me dorë.

Lulja rozë simbolizon delikatesën , bukurinë , gëzimin dhe dashurinë . Është një opsion i mirë edhe për ata që kanë një lidhje të fortë me natyrën.

A ju pëlqejnë të gjitha llojet e luleve? Dëshironi të dini kuptimin e tyre dhe ngjyrat e tyre? Më pas shikoni këta dy artikuj: Kuptimi i ngjyrave të luleve dhe 20 lule me simbolet më të veçanta.

11. Zogjtë

Një tjetër dizajn që është shumë delikat dhe madje i dashur për shumë tatuazhe femra janë zogjtë fluturues. Në dorë duken bukur dhe harmonike.

Simbolizojnë mbi të gjitha lirinë , duke përfaqësuar gjithashtu pavarësinë , urtësinë , butësinë dhe miqësinë .

Tatuazhe të guximshme

12. Kombinimi flutur dhe trëndafili

Nëse po kërkoni diçka më të guximshme dhe më ndryshe, si thua të kombinosh dy simbole delikate dhe të bësh një tatuazh të madh në dorë?

Si bardh e zi dhe me ngjyra rezulton në një kombinim të bukur. Flutura simbolizon transformimin , bukurinë , lumturinë dhe përtëritjen .

Trëndafilipërfaqëson përsosmërinë , delikatesën , pastërtinë , sensualitetin , pasionin dhe dashurinë .

13. Shkruaj si një vajzë

Po të guxosh me filozofinë feministe? Nëse ju pëlqen të shkruani si si hobi ashtu edhe profesionalisht, atëherë ky është një opsion i mirë për ju.

Me një frazë që lavdëron gratë, përveç përzierjes së librave dhe gjetheve, ky tatuazh përfaqëson lëvizjen feministe , shkrimin dhe shkrimtaret e ndryshme femra të shenjtëruara .

Shiko gjithashtu: Flamingo

14. Medusa

Ky personazh legjendar nga mitologjia greke, i cili mbart një histori të dyfishtë, është një zgjedhje e shkëlqyer tatuazhi për kë e do këtë botë fantastike, super e guximshme për të vënë veten në dorë.

Pavarësisht se konsiderohet si zuzar, miti i saj flet për gjithçka që ka ndodhur para se të fitonte flokë në formë gjarpri dhe pamjen që mund të ngurtësojë këdo.

15. Kotele

Ky tatuazh është një opsion i shkëlqyeshëm për ata që i duan kafshët shtëpiake, veçanërisht macet, duke vendosur më shumë tipare femërore mbi të.shumë sensuale dhe delikate në të njëjtën kohë.

Kjo kafshë simbolizon pavarësinë , urtësinë , zgjuarsinë dhe ekuilibrin . Dhe nëse dëshironi një ide tjetër e mirë është të bëni tatuazh kafshën tuaj në dorë, edhe ajo duket shumë bukur.

16. Modele me këna

Këto dizajne, të cilat janë pothuajse si njëaksesori, dhuratat në dorë dhe gishta, janë bërë shumë të njohura tek femrat.

Frymëzuar nga kultura indiane, këna është një tatuazh i përkohshëm që shpesh mund të bëhet i përhershëm.

Simbolizon feminitetin dhe festën , pasi përdoret shpesh për ceremoni dhe ngjarje.

A ju pëlqeu artikulli? Dëshironi të shikoni të tjerët? Hyni këtu:

  • 14 simbole për tatuazhet në gishta
  • Tatuazhet për meshkuj: Simbolet më të përdorura
  • Simbolet për tatuazhet në gjoks
  • Simbolet për tatuazhet e shpatullaveJerry Owen
Jerry Owen
Jerry Owen është një autor dhe ekspert i njohur i simbolizmit me vite përvojë në kërkimin dhe interpretimin e simboleve nga kultura dhe tradita të ndryshme. Me një interes të madh për të deshifruar kuptimet e fshehura të simboleve, Jerry ka shkruar disa libra dhe artikuj mbi këtë temë, duke shërbyer si një burim kryesor për këdo që kërkon të kuptojë rëndësinë e simboleve të ndryshme në histori, fe, mitologji dhe kulturën popullore. .Njohuritë e gjera të Jerry-t për simbolet i kanë dhënë atij vlerësime dhe njohje të shumta, duke përfshirë ftesa për të folur në konferenca dhe ngjarje në mbarë botën. Ai është gjithashtu një mysafir i shpeshtë në podkaste të ndryshme dhe emisione radiofonike ku ndan ekspertizën e tij mbi simbolizmin.Jerry është i apasionuar pas edukimit të njerëzve për rëndësinë dhe rëndësinë e simboleve në jetën tonë të përditshme. Si autor i fjalorit Symbol - Symbol Domething - Simbols - Simbols blog, Jerry vazhdon të ndajë njohuritë dhe njohuritë e tij me lexuesit dhe entuziastët që kërkojnë të thellojnë kuptimin e simboleve dhe kuptimeve të tyre.